Коли міняти гуму на зимову в Україні у 2024 році

Одна з основних складових сезонного догляду за автомобілем – заміна гуми. Відповідальний власник робить це двічі на рік, у тому числі з настанням перших холодів узимку. Якщо зробити це вчасно, вдасться уникнути ДТП.

Кожен автовласник має знати, коли міняти резину на зимову. У ПДР України не прописані чіткі вимоги, проте експерти радять звертатися на шиномонтаж тоді, коли середньодобова температура становить +7…+10 або в межах +5 градусів. Зазвичай це відбувається в жовтні, рідше – у листопаді.

Чому важливо міняти гуму на зимову?

Така необхідність пов’язана насамперед з будовою гуми. Так, у літньої жорсткіший компаунд, він розрахований на високу температуру розігрітого асфальту та навколишнього середовища. Коли на вулиці холодає, така гума «дубіє», тобто стає дуже твердою.

У такому стані шина не може вчасно відреагувати на повороти рульового колеса. Крім того, у літніх моделей неглибокий протектор, тому під час їзди по холодній дорозі зчеплення з поверхнею погіршується. У будь-який момент автомобіль може занести, також є підвищений ризик буксування або ковзання.

Для виготовлення зимової гуми використовують більш еластичний та м’який компаунд. Завдяки таким властивостям матеріалу вона зберігає робочі характеристики за умови зниженої температури. Це моделі з глибоким протектором, великою кількістю ламелів або додатковими шипами для кращого зчеплення з засніженою або вкритою кригою дорогою.

Коли саме потрібно змінювати шини?

Гума, призначена для холодного сезону, не просто покращує ефективність гальмування в низьких температурах чи на засніженій дорозі. Завдяки глибокому протектору вона краще очищається від снігу. Більш агресивні канавки забезпечують стійкість на льоду навіть у складних дорожніх умовах.

У законодавстві немає чітких вимог щодо того, при якій температурі міняти літні шини на зимові. Тому українські водії керуються прогнозами погоди. Як уже писалося вище, найкраще встановити покришки, призначені для холодного сезону, коли середньодобовий показник становить +7 °C. Уже при такій температурі літня шина починає «дубіти» та втрачає еластичність.

Восени погода в Україні мінлива, перший місяць може бути досить теплим, тому потреби в заміні гуми не виникає. Вважається, що варто встигнути зробити це до 10–15 листопада, адже вже після цих дат температура повітря знижується, а потепління може бути несуттєвим та недовгим. Багато чого залежить і від частоти використання авто: якщо ви їздите на ньому щодня на роботу, про перевзування варто подбати якомога раніше.

Ознаки, що час міняти шини

Варто враховувати, що в різних регіонах України заміна може відбуватися раніше або пізніше, залежно від погоди. Наприклад, на заході перші холоди можуть наставати вже на початку жовтня, тому в цих областях встановлювати зимові покришки потрібно раніше, ніж на півдні, особливо з урахуванням більшої кількості опадів.

Про те, що вам однозначно потрібно звернутися в сервіс для встановлення покришок, що відповідають сезону, повідомляють наступні фактори:

  • прогноз погоди. Це головний критерій, яким потрібно керуватися. Якщо ви бачите, що синоптики передбачають наближення перших заморозків чи навіть сніг, не варто зволікати;
  • стан літньої гуми. Зверніть увагу й на зовнішній вигляд вашої зимової, якщо використовуєте шини з минулого року. За наявності мікротріщин чи слідів зношення вам знадобляться нові покришки;
  • популярність послуги. Враховуйте, що з наближенням холодів охочих перевзути машину дуже багато. Тому є ризик просто не потрапити вчасно на шиномонтаж. Краще передбачити цей момент і записатися заздалегідь, особливо якщо ви їздите щодня та відправляєтесь на роботу вранці.

Вивчати прогнози синоптиків краще на 2–3 тижні вперед. У такий спосіб простіше відстежити й зрозуміти тенденцію зміни температури. Варто враховувати й нічні перепади, адже в тому разі, якщо вночі були заморозки, дорога може залишатися вкритою кригою до 12–13 години дня.

Цікаво, що за законодавством не передбачено штрафів, якщо ви будете їздити на літній гумі взимку. Проте варто подбати про безпеку на дорозі (як власну, так і інших учасників руху). При цьому відповідно до ПДР та КУпАП оштрафувати можуть за експлуатацію невідповідних коліс у таких випадках:

  • висота протектора менша за допустиму (для легкових автівок це 1,6 мм);
  • на гумі помітні порізи чи інші механічні дефекти;
  • індекс навантаження, розмір шини не відповідають масі автомобіля;
  • на одній осі встановлені різні за типорозміром колеса.

Також не можна встановлювати на різні оси покришки з шипами та без.

Міфи про зимову гуму

Є декілька популярних тверджень, у які особливо вірять водії-початківці, проте вони не відповідають дійсності та часто стають причиною ДТП. Так, вважається, що перехід на зимові шини не потрібен, якщо у вас встановлена всесезонна гума. Проте такі покришки зовсім не підходять для українських зим, особливо коли дуже сильні морози.

Якщо переглянути результати тестів на снігу та кризі, можна помітити, що «всесезонка» суттєво поступається зимовій за довжиною гальмівного шляху, керованістю та якістю зчеплення при розгоні. З такою гумою система ASR залишається безпорадною – знадобиться кілька метрів, щоб знайти оптимальний зачіп. ESP також не врятує від заносів.

Серед інших поширених міфів:

  • зимову гуму можна ставити тільки при першому снігу. Це не так, адже під час заморозків навіть за відсутності опадів дорога вкривається кригою;
  • важливі не шини, а досвід водіння. Якщо покришки не відповідають сезону, будь-який водій може не впоратись із керуванням на слизькій дорозі;
  • зимова гума в ЄС заборонена. Насправді в країнах Європи не можна використовувати тільки шиповані моделі.

Не варто намагатися заощадити й встановлювати зимові шини лише на одну вісь, адже в такому випадку можуть призначити штраф.

Поради щодо заміни шин

Підготовка до холодного сезону включає не тільки заміну гуми. Попередньо потрібно перевірити тиск у шинах, зробити балансування тощо. Для цього варто звернутися до фахівців, які мають усе необхідне обладнання. Найкраще рішення – зробити сезонний техогляд у офіційного дилера. Зрозуміти, скільки він буде коштувати, допоможе калькулятор ТО.

Пам’ятайте, що безпека на дорозі – це ваша власна відповідальність. Вчасна заміна покришок дозволить уникнути проблемних ситуацій, адже невідповідність шин сезону часто призводить до аварій.

Для встановлення нової гуми краще звернутися в професійний сервіс, якщо ви є власником автомобіля RENAULT. Тут використовують тільки оригінальні запчастини, а також пропонують фірмові аксесуари та рідини. Крім того, технічне обслуговування включає діагностику автомобіля для отримання точної інформації про його технічний стан.