Як часто треба міняти фільтри в автомобілі?

Автомобільні фільтри — хоч і невеликі, але досить важливі елементи. Вони виконують відповідальну функцію — захист від різноманітних забруднень вузлів та систем машини, а отже, забезпечують їхню безперебійну роботу. Тому не варто економити на заміні фiльтрiв, тим паче коштують вони зовсім недорого.

Нерегулярна або несвоєчасна заміна фільтрів може призвести до зниження продуктивності, збільшення витрати пального, підвищеного зносу деталей і навіть до серйозних несправностей. У цій статті розглянемо, коли міняти повітряний фільтр та інші типи, а також які фактори впливають на частоту їхньої заміни.

Типи автомобільних фільтрів

Конструкція будь-якого автомобіля передбачає наявність чотирьох основних типів фільтрувальних елементів:

  1. Масляний фільтр, який відповідає за очищення моторного мастила від забруднень та металевої стружки.
  2. Повітряний фільтр двигуна, що призначений для захисту мотора від пилу, піску та інших частинок, які можуть потрапити з повітрям.
  3. Паливний фільтр ー фільтрує пальне від бруду, іржі, води та інших домішок.
  4. Салонний відповідає за чистоту повітря, яке надходить у салон, тобто очищає його від пилу, алергенів, вихлопних газів.

Додатково в деяких автомобілях можуть бути встановлені трансмісійний та адсорбційний фільтри, що також потребують періодичної заміни.

Як зрозуміти, що фільтри потрібно замінити?

Періодичність заміни автомобільних фільтрів відрізняється залежно від їхнього типу й манери водіння. Розгляньмо терміни заміни для кожного виду окремо.

  1. Масляний фільтр

Фільтр для мастила рекомендується замінювати разом із моторною оливою. Він очищає її від продуктів згоряння, тому й забруднюється швидко. Терміни заміни відрізняються залежно від двигуна. Для бензинових вони складають 7-15 тис. км, а для дизельних ー кожні 5-10 тисяч кілометрів.

У випадку, якщо автомобіль використовується в складних умовах, наприклад, їздить ґрунтовими дорогами, то проводити заміну як мастила, так і фільтрів потрібно раніше. Коли потрібно міняти масляний фільтр? Якщо ви помітили, що двигун працює не так, як раніше, почали з'являтись стуки та шуми, це може бути першою ознакою, що мастило забруднилось і фільтр вже не справляється.

Якщо вчасно не замінювати представлений розхідник, він може пошкодитись, внаслідок чого до двигуна потраплять невідфільтровані частинки. Це може стати причиною поломок.

  1. Паливний фільтр

Задача фільтрів цього типу — захистити двигун від домішок, які можуть стати причиною забруднення форсунок та карбюратора. Періодичність заміни паливного фільтра для бензинових моторів складає 30-60 тис. км, для дизельних — 20-30 тисяч км. Це важливо, адже дизпаливо швидше забруднюється.

  1. Повітряний фільтр двигуна

Основне завдання представленого фільтрувального елементу — не допустити потрапляння пилу й піску у камеру згоряння. Забруднений фільтр не дає повітрю вільно надходити до камери, що може стати причиною більших витрат пального та втрати потужності мотора.

Як часто треба міняти повітряний фільтр? У середньому це варто робити через кожні 10-20 тисяч кілометрів, в умовах запилених доріг цей показник зменшується до 5-7 тис. км. Однак варто розуміти, що ці цифри є орієнтовними, тому варто регулярно перевіряти стан запчастини та проводити заміну залежно від рівня забруднення.

Давайте ще додатково розглянемо, які ознаки забруднення повітряного фільтра. Серед основних:

  • втрата потужності;
  • поява стороннього шуму в моторі;
  • вихлопні гази починають пахнути бензином;
  • підвищення витрат пального під час використання авто;
  • збільшення токсичності вихлопу.

У разі появи таких ознак варто відразу звернутися до найближчого сервісу та замінити фільтри.

  1. Салонний фільтр

Цей розхідник відповідає за очищення повітря, яке потрапляє у салон. Він ефективно очищає його від пилу, бактерій, алергенів, шкідливих газів та підвищує комфорт у машині. Кожні 10 000-20 000 км або ж раз на 6-12 місяців його варто міняти.

Якщо ж вам доводиться часто використовувати авто на дорогах, де багато пилу та вихлопів, проводити заміну деталі варто частіше. Основними ознаками того, що фільтр більше не може виконувати свої функції, можуть стати наступні:

  • запотівання скла;
  • відчуття неприємних запахів у салоні;
  • слабкий потік повітря з вентиляції.

Щоб не пропустити ніяких негараздів з авто і вчасно проводити догляд, краще відвідати сервісний центр. У центрі «RENAULT Арма Моторс Київ» запис на сервіс можна зробити онлайн.

До речі, цей дилерський центр є офіційним дистриб'ютором RENAULT в Україні. Модельний ряд RENAULT тут представлений не лише такими моделями, як CAPTUR або KOLEOS, але й новими TALIANT та DUSTER.

Фактори, що впливають на частоту заміни фільтрів

Як ми вже говорили, наведені вище терміни є орієнтовними, в деяких випадках заміна фільтрів може знадобитися раніше. На це впливають наступні фактори:

  1. Якість доріг, якими пересувається водій. На запилених дорогах фільтри забруднюються значно швидше.
  2. Пальне, яке ви використовуєте для заправки автомобіля. Неякісний бензин або дизель також сприяють швидкому засміченню цих розхідників. 
  3. Стиль їзди — різкі прискорення та часті зупинки можуть збільшувати навантаження на фільтри.
  4. Клімат. Якщо середовище вологе, фільтри швидше виходять з ладу, адже в таких умовах бруд осідає швидше через конденсацію.

Також велике значення має екологічний клас автомобіля. Сучасні авто з високими вимогами до викидів потребують частішої заміни фільтрувальних елементів. Ми рекомендуємо використовувати фільтри Value +. Вони чудово підтримують оптимальні характеристики роботи мотора та забезпечують чисте повітря у салоні.

Вчасна заміна фільтрів є обов’язковою умовою для безперебійної роботи автомобіля. Недотримання графіка обслуговування може призвести до проблем з експлуатацією авто й швидкого зношування двигуна та інших систем. Завжди дотримуйтесь рекомендацій виробника та враховуйте особливості експлуатації автомобіля.

Якщо ви почали помічати ознаки забруднення фільтрів, такі як зниження потужності, неприємні запахи, збільшення витрати пального, краще одразу звернутись до спеціаліста. Не слід зволікати із заміною фільтрувальних елементів, це допоможе уникнути дорогого ремонту в майбутньому.