Автовиробники випускають автомобілі з бензиновими та дизельними двигунами. Які з них кращі за потужністю, економічністю та іншими характеристиками – головне питання, що цікавить потенційного покупця.
Перш ніж визначити, що краще – дизель чи бензин, потрібно розглянути характеристики кожного типу мотора. Відразу зазначимо, що обидва типи мають свої переваги й недоліки, тому кожен може бути оптимальним вибором у різних ситуаціях.
Основні відмінності між бензиновими та дизельними двигунами
Головна різниця полягає в принципі роботи. У бензиновій силовій установці паливні пари, змішані з повітрям, запалюються за допомогою електричної іскри. У дизельній відбувається самозаймання під впливом високої температури й попередньо стиснутого повітря. З урахуванням цього обидва агрегати різні за конструкцією.
У сучасних дизельних моделях пальне впорскується форсункою безпосередньо в циліндр під великим тиском. Для нормальної роботи такого двигуна важливо, щоб паливно-повітряна суміш ретельно перемішувалася. Крім того, силові установки відрізняються між собою за наступними показниками:
- потужність. Найкращі показники на високих оборотах демонструють бензинові двигуни;
- крутний момент. У дизеля цей показник, як правило, вищий, ніж у бензинового з аналогічними характеристиками;
- витрата пального. ДП зазвичай витрачається менше.
Кожного покупця цікавить також вартість. Автомобіль, що їздить на дизельному пальному, на тривалих відстанях виходить економнішим. На міських дорогах такий транспорт теж витрачатиме менше пального.
Переваги та недоліки бензинових двигунів
Такі автомобілі присутні в модельному ряду кожного виробника. Крім того, є гібриди, де бензиновий ДВЗ працює разом з електричним. Одна з переваг, яка першочергово цікавить багатьох покупців, – доступна ціна. Бензинові авто коштують дешевше не через меншу якість, а тому, що їхня загальна собівартість нижча.
Серед інших переваг варто виділити наступні:
- відмінні динамічні характеристики для легкових автомобілів. Бензинові силові агрегати демонструють більшу потужність, вони впевненіше розганяються на високих швидкостях у порівнянні з дизельними такого ж об’єму;
- простий сервіс. Міжсервісний інтервал не дуже короткий, тому власникові такого авто не доведеться часто відвідувати СТО;
- низький рівень шуму. Бензиновий двигун працює з мінімально відчутними вібраціями та майже не детонує завдяки особливостям конструкції. Це забезпечує більший комфорт під час поїздки, особливо для водіїв та пасажирів, що цінують тишу в салоні;
- відсутність проблем із запуском у зимовий період. Температура замерзання бензину нижча, ніж у дизеля, тому навіть у сильний мороз завести такий автомобіль буде неважко;
- можливість встановлення газобалонного обладнання. Це додаткова економія, адже блакитне пальне коштує дешевше, його можна використовувати як основне. Отже, ви можете не хвилюватися, коли бак напівпустий, а до найближчої АЗС далеко.
Проте перед придбанням варто враховувати й недоліки. Так, авто, що працюють на бензині, витрачають більше пального. Вартість цього типу суміші також вища в порівнянні з ДП, а отже, низька вартість автомобіля нівелюється, бо їздити на ньому щодня може бути економічно невигідно.
Ще один суттєвий недолік – залежність від якості пального. Водії бензинових автомобілів часто вибирають конкретні АЗК та типи сумішей, щоб машина завжди працювала стабільно. Крім того, за відсутності турбонаддуву силова установка видає максимум крутного моменту на високих обертах, тому її робочий діапазон обмежений.
Переваги та недоліки дизельних двигунів
Ці силові установки також мають низку плюсів та мінусів. Розглядаючи, у чому різниця між бензиновим і дизельним двигунами, варто зазначити такі плюси останнього:
- Економічність у витраті пального. У порівнянні з бензиновим, дизельний витрачає менше пального, що особливо відчувається під час подорожей на великі відстані або по місту, коли часто доводиться стояти в заторах.
- Високий крутний момент для тягових характеристик. Завдяки йому забезпечується впевнений і рівномірний розгін, а також стабільна тяга. При низьких обертах крутний момент дизельного двигуна більший, ніж бензинового.
- Довговічність при правильному догляді. Такі силові агрегати працюють багато років, якщо забезпечити для них регулярний і ретельний сервіс. Пробіг може становити близько 400 тис. км без необхідності капітального ремонту.
- Низький рівень токсичних викидів. Завдяки новітнім системам перероблення пального дизельні авто більше не вважаються «брудними». Пального витрачається небагато, тому вихлопи виходять не такими токсичними.
Проте дизельні ДВЗ мають і недоліки, які потрібно враховувати. Початкова ціна таких машин вища приблизно на третину. Завдяки низьким витратам пального вартість може окупитися, але тільки за умови, що транспортний засіб використовується щодня.
Взимку дизельний двигун прогрівається довше, ніж бензиновий, це зумовлено високим ККД та низьким розходом пального. Крім того, такі авто вибагливіші до якості ДП: якщо використовувати суміш невідомого походження, вона може призвести до серйозних несправностей. Силові установки на солярці працюють гучно, з відчутними вібраціями.
Як вибрати залежно від потреб
Визначаючи, який двигун краще – бензин чи дизель, зазначимо, що беззаперечного лідера немає. У кожного водія свої вимоги, тому насамперед варто керуватися власними потребами. Зокрема, якщо для вас має значення вартість пального, то зараз різниця між цими двома типами мінімальна.
Автомобілі на дизелі більше подобаються водіям, які люблять подорожувати на великі відстані на своїй машині. Такі авто споживають пальне з меншою інтенсивністю, це зумовлено високим коефіцієнтом стиснення суміші. При цьому показник ККД у двигунів на ДП вищий близько на 40%.
Бензинові автомобілі комфортніші для щоденного використання, адже працюють дуже тихо. Витрати на їхнє обслуговування будуть не надто високими, комплектуючі також обійдуться дешевше. Статистика показує, що якість бензину на українських АЗС вища, ніж дизелю, тому ремонтувати такий автомобіль доведеться нечасто.
Звичайно, завжди звертайте увагу на характеристики транспортного засобу. Вибір залежить від конкретних потреб – враховуйте, чи будете ви часто їздити на авто на великі відстані, скільки готові витратити на нього спочатку та в процесі експлуатації. Якщо є сумніви, зверніться до офіційного дилера за допомогою, у разі потреби скористайтесь послугою тест-драйву.